Nic nie zostało nam dane na zawsze, a w szczególności zdrowie i życie – raz utraconego zdrowia i życia już nie odzyskamy, dlatego zawsze nim staniemy w sytuacji gdy zauważymy osobę potrzebującą pomocy i podbiegniemy do tej osoby poszkodowanej rozejrzyjmy się w około i zadajmy sobie szybkie pytanie „co się stało że ten człowiek potrzebuje pomocy”.
Poprawa bezpieczeństwa – na co zwrócić uwagę
Mechanizm zdarzenia – jest to grupa czynników która doprowadziła do danego zdarzenia np. jeżeli nasz poszkodowany leży na podłodze i się nie rusza, z jego głowy leci krew a obok leży lampa to możemy założyć że lampa spadła na jego głowę – zadajmy sobie pytanie, czy inna lampa może spaść? Od odpowiedzi na to pytanie jest uzależnione nasze dalsze postępowanie.
Jeżeli ocenimy że nie jest dla nas bezpiecznie i jakiś czynnik może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i życie, to jesteśmy niestety zmuszeni do tego aby zaniechać naszych działań w zakresie pierwszej pomocy i ograniczyć się DO POINFORMOWANIA SŁUŻB RATOWNICZYCH.
Bezpieczeństwo poszkodowanego
Inną sytuacją jest moment w którym zagrożenie dla osoby poszkodowanej zaczyna się dopiero rozwijać np. samochód osobowy po kolizji z drzewem i jedną osobą poszkodowaną w środku zaczyna się dymić spod maski, osoba w środku jest nieprzytomna. Nasze działania w takiej sytuacji powinny ograniczyć się do próby ugaszenia pojazdu, ewakuacji osoby poszkodowanej z samochodu oraz wezwania służb ratowniczych.
Decyzja o Ewakuacji osoby poszkodowanej jest bardzo trudna dla nas ze względu na fakt że ewakuuje się z reguły osoby które znajdują się w sytuacji gdzie pozostawienie ich przez dłuższy okres w danym miejscu może negatywnie wpłynąć na ich szanse na przeżycie (rozwijający się pożar) bądź mamy do czynienia z masywnym krwotokiem tętniczym którego nie jesteśmy w stanie zatamować w aktualnym położeniu.
Środki ochrony własnej – rękawiczki i maseczka
Kolejnym istotnym aspektem zachowania bezpieczeństwa własnego jest ochrona samego siebie przez czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla nas, chodzi tutaj o środki ochrony własnej tj. rękawiczki nitrylowe, maseczka do prowadzenia sztucznych oddechów (w czasie epidemii koronawirusa nie zaleca się wykonywać oddechów ratowniczych)
Krew i wydzieliny ludzkie są materiałem potencjalnie zakaźnym! Zawsze stosujmy rękawiczki które zapewnią nam podstawową ochronę przed HIV, AIDS ,wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C – czyli chorobom które przenoszą się za pośrednictwem krwi.
Stosowanie środków ochrony własnej daje nam możliwość zabezpieczenia nas przed chorobami zakaźnymi na które osoba której pomagamy może chorować, krwią oraz innymi wydzielinami z ciała osoby poszkodowanej oraz stosowanie środków ochrony własnej daje nam większy komfort psychiczny i zmniejsza dyskomfort w trakcie dotyku obcej osoby.
Podsumowanie
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem prawnym i moralnym, jednakże pamiętajmy że nasze życie jest najważniejsze! W sytuacji niebezpiecznej ograniczmy się tylko do jak najszybszego poinformowania służb ratowniczych o zagrożeniu.