Kurs pierwszej pomocy online

Czy przez Internet można nauczyć się pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy online

Czy można w ogóle nauczyć się udzielania pierwszej pomocy online? Czy szkolenie przez Internet może zapewnić wiedzę i umiejętności w temacie udzielania pierwszej pomocy? Czy certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy online będzie ważny?

Kurs pierwszej pomocy e-learning

Rok temu, gdyby ktoś zapytał mnie o sens nauki pierwszej pomocy przez Internet bez wątpienia odpowiedziałabym, że takie szkolenie nie ma sensu. Pierwsza pomoc i wszystkie aspekty z nią związane wymagają rzetelnego treningu pod okiem doświadczonych instruktorów (którzy notabene doświadczenie zdobywają w zespołach ratownictwa medycznego i SOR – a nie w trakcie prowadzenia szkoleń). Taka odpowiedź na pytania dotyczące kursów pierwszej pomocy przez Internet, padała z ust instruktorów jeszcze jakiś czas temu i ja popierałam takie podejście. Wtedy jednak przyszedł rok 2020, który wymusił na nas wszystkich zmiany w sposobie pracy i kontaktach społecznych, więc zdecydowałam się ponownie przyjrzeć formie prowadzenia szkoleń tym razem online.

Kurs pierwszej pomocy online – pozytywy

Wybuch epidemii w 2020 roku skutecznie uderzył w gospodarkę. Szereg branż borykało się z problemami, jedną z nich była branża zajmująca się szkoleniami a w tym szkoleniami z pierwszej pomocy. Konieczność zapewnienia 100% bezpieczeństwa uczestnikom skutecznie utrudnia organizowanie kursów pierwszej pomocy dla osób indywidualnych. W przypadku grup zamkniętych istnieje możliwość poprowadzenia takich zajęć (np. pracownicy żłobka) w założeniu, że instruktor prowadzący zajęcia zastosuje szczególne środki ostrożności.

Tutaj ukazuje się największa zaleta prowadzenia kursu pierwszej pomocy online, tj. zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie do kompletnego zera ryzyka zakażenia u uczestników.

Kolejnym plusem jest możliwość przekazania w trakcie szkolenia online dużej ilości informacji w formie teoretycznej, która przy wsparciu grafik i animacji może stanowić świetne źródło wiedzy.

Kurs online daje też możliwość ciągłych powrotów do treści przekazywanych w trakcie szkolenia bez potrzeby kolejnego zapisu na kurs pierwszej pomocy.

Szkolenia e-learningowe dają też możliwość nauki wraz ze wszystkimi domownikami w dowolnym, pasującym nam momencie bez wychodzenia z domu (pamiętajmy że kursy otwarte z reguły organizuje się w weekendy).

Kolejną zaletą jest zachowanie ciągłości przeszkolenia pracownikom sprawującym opiekę nad dziećmi – takie zajęcia online stanowią świetną metodę przypomnienia zagadnień związanych z pierwszą pomocą.

I wreszcie istnieje możliwość wyboru tematyki, która nas interesuje.

Oczywiście nic nie zastąpi kompleksowych zajęć z pierwszej pomocy z ich praktyczną stroną – jednak czasami potrzebujemy zdobyć jedynie informacje na konkretny temat (weźmy za przykład – skład i skompletowanie apteczki pierwszej pomocy). Mając dostęp do szkolenia e-learningowego z pierwszej pomocy możemy wrócić do niego w każdym momencie, celem skompletowania apteczki pierwszej pomocy przed wyjazdem wakacyjnym.

Kurs pierwszej pomocy online – negatywy

Nie może być tutaj zaskoczeniem, największym problemem jest brak możliwości praktycznego przećwiczenia kwestii związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Uczestnik zajęć z pierwszej pomocy przez Internet nie wykona kilku (kluczowych – pod okiem instruktora) ćwiczeń tj. udrożnienie dróg oddechowych i ocena oddechu, trening uciskania klatki piersiowej oraz podawania oddechów ratowniczych, trening używania AED w czasie RKO, trening układania w pozycję boczną bezpieczną, trening rolowania z brzucha na plecy poszkodowanego i wielu innych…

Z drugiej strony można zawsze podjąć próbę treningu z domownikami (RKO NIGDY NIE ĆWICZYMY NA LUDZIACH TAK JAK I UCISKÓW NADBRZUSZA) jednak tracimy możliwość oceny tego przez doświadczonego instruktora – która jest niezbędna, aby nauczyć się w 100% poprawnie udzielać pierwszej pomocy.

Brak nadzoru ze strony instruktora pierwszej pomocy w trakcie kursu online uniemożliwia też motywowanie kursanta do ćwiczeń praktycznych przy np. opatrywaniu ran.

Brak możliwości wykonania pozoracji na żywo – jednym z podstawowych elementów kursu pierwszej pomocy jest pozoracja ran i obrażeń ciała (na żywym organizmie). Takie ćwiczenia praktyczne przygotowują słuchaczy do działania w stresie – takiego efektu nigdy nie uzyskamy w trakcie kursu internetowego.

Czy warto odbyć szkolenie z pierwszej pomocy online?

Tak, warto.

Jednakże pod jednym warunkiem – takim że przy najbliższej nadarzającej się okazji uczestnik kursu pierwszej pomocy online zapisze się na kurs stacjonarny w swoim mieście aby w praktyce wszystko przećwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów – tylko wtedy ta teoretyczna wiedza będzie w pełni skuteczna!

 

 

Autor wpisu

Monika Borek

Monika Borek

Ratownik Medyczny

Ratownik Medyczny, żołnierz WOT, wielka pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego żywienia.

Nasz 2019 rok:

Zrealizowanych kursów z pierwszej pomocy

Przeszkolonych osób

Godzin nauczania pierwszej pomocy
  • Zadowolonych kursantów! 100% 100%

Najnowsze wpisy na blogu:

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Zapisy na kursy pierwszej pomocy:

Kurs pierwszej pomocy Warszawa

Kurs pierwszej pomocy Katowice

Kurs pierwszej pomocy Lublin

Kurs pierwszej pomocy Kraków

Kurs pierwszej pomocy Kielce

Kurs pierwszej pomocy Łódź

Kurs pierwszej pomocy Białystok

O nas:

Prowadzimy kursy i szkolenia z pierwszej pomocy. Jesteśmy osobami które na co dzień są związane ze służbą zdrowia oraz ratownictwem (Zespoły Ratownictwa Medycznego, Oddziały Szpitalne, Straż Pożarna, Wojsko Polskie), udzielamy pomocy osobom potrzebującym, wiemy jak to robić i chcemy się podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem.

Kurs podstawowy z pierwszej pomocy

Kurs rozszerzony z pierwszej pomocy

Kurs pediatrycznej pierwszej pomocy

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy dla kierowców

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci

Event ratowniczy