fbpx

Zadławienie – pierwsza pomoc osobie dorosłej i dziecku

Ciało obce w drogach oddechowych (zadławienie) może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia! Każdemu z nas, przynajmniej raz w życiu zdarzyło się gdy kęs pokarmu czy też ciecz (napój) poleciał tam gdzie nie potrzeba – czyli w stronę dróg oddechowych.

Połknięte przez nas przedmioty, ciecz czy też pokarm zatrzymują się w drogach oddechowych, wtedy też następuje nasza reakcja obronna, tą reakcją jest kaszel. Na podstawie tego czy poszkodowany kaszle czy też nie uzależniamy nasze dalsze postępowanie! Ale nim przejdziemy dalej to wyjaśnimy sobie jedną małą sprawę.

Zachłyśnięcie, zadławienie czy też zakrztuszenie?

Zachłyśnięcie – jest to sytuacja w której drogi oddechowe mają kontakt z płynem. Z reguły wystarczy kilka chwil intensywnego kaszlu aby usunąć ciecz z dróg oddechowych.

Zakrztuszenie (inaczej zadławienia) – sytuacja w której do dróg oddechowych dostaje się ciało stałe, mogą być to małe przedmioty bądź część pokarmu. Ciało obce zamyka wtedy drożność dróg oddechowych co może doprowadzić do zatrzymania odruchu kaszlu. W przypadku zadławienia wyróżniamy dwa stopnie zagrożenia gdzie ciało obce doprowadza do częściowej niedrożności dróg oddechowych bądź całkowitej niedrożności dróg oddechowych.

Kaszel i inne objawy zadławienia

Jako świadek w której druga osoba uległa zadławieniu, na samym początku musimy rozpoznać tą sytuację. Jest to dosyć proste, ponieważ w momencie w którym ciało obce dostało się do dróg oddechowych zacznie silnie kaszleć, jeżeli kaszel nie będzie efektywny kolejnym symptomem może być długi (ciężki) świszczący oddech, w tym czasie osoba poszkodowana może chwytać się za szyję, tułów pochylać do przodu, oczy zaczną mu łzawić a twarz zmieni kolor na czerwony (z czasem zacznie sinieć), osoba poszkodowana będzie też próbowała desperacko nabrać powietrza. Dlatego też:

Kaszel obecny – pierwsza pomoc

W sytuacji gdy dojdzie do zadławienia a kaszel jest obecny (słyszalny), mamy wtedy do czynienia z częściową niedrożnością dróg oddechowych. Obserwuj poszkodowanego, zachęcaj go do kaszlu i bądź w gotowości do dalszych działań gdyby kaszel przestał być efektywny! Celem kaszlu jest wtedy usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych w sposób naturalny.

Poklepywanie poszkodowanego po plecach w trakcie kaszlu i nakazywanie unoszenia rąk do góry jest niewskazane! Jest to jeden z mitów krążących na temat pierwszej pomocy przy zadławieniu!

Kaszel nieobecny – całkowita niedrożność dróg oddechowych

Zadławienie z całkowitą niedrożnością dróg oddechowych jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia! Najważniejsza w takiej sytuacji jest jak najszybsze działanie.

Rozpoznajemy zadławienie z całkowitą niedrożnością dróg oddechowych gdy zauważymy że u poszkodowanego kaszel przestał być efektywny (kaszel nieefektywny oznacza kaszel bez dźwięku), nie może nabrać powietrza i zaczyna sinieć na twarzy. Wtedy musimy przejść do uderzeń w okolicę między-łopatkową i do uciśnięć nadbrzusza!

Zadławienie – pierwsza pomoc u osoby dorosłej

W momencie gdy stwierdzimy brak efektywnego kaszlu, przechodzimy do działania, poniżej kolejność czynności:

 • Stań za poszkodowanym i pochyl go do przodu, swoje przedramię ułóż na jego klatce piersiowej (zabezpiecz przed upadkiem) ustaw się z boku po-szkodowanego
 • Wykonaj 5 energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową, możesz zwiększać siłę z każdym uderzeniem pamiętając o ochronie poszkodowanego przed upadkiem
 • Jeżeli nie pojawi się kaszel bądź nie zostanie usunięte ciało obce z dróg oddechowych stań za osobą poszkodowaną, w celu zapewnienia stabilizacji możesz włożyć swoją nogę pomiędzy nogi poszkodowanego, ułóż swoją mocno zaciśniętą pięść na nadbrzuszu (pomiędzy dołem mostka a pępkiem), przykryj swoją drugą dłonią pięść, przysuń swoje ciało do poszkodowanego i wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza. Pamiętaj, aby Twoja pięść wykonała ruch skierowany do Twojego ciała, a potem ku górze.
 • Jeżeli 5 uciśnięć nadbrzusza nie do-prowadziło do kaszlu bądź usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, wykonaj 5 uderzeń w okolice między-łopatkową naprzemiennie z uciśnięciami nadbrzusza do momentu utraty przytomności
 • Gdy poszkodowany straci przytomność, ułóż poszkodowanego na plecach (na twardym podłożu) wybierz numer alarmowy 112 lub 999, wezwij pogotowie ratunkowe (tryb głośnomówiący) po czym niezwłocznie przejdź do prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej, zaczynając do uciśnięć klaki piersiowej.

Zadławienie – pierwsza pomoc u dziecka powyżej 1 roku życia

U dzieci powyżej pierwszego roku życia, postępowanie będzie podobne (musimy uderzać w okolicę między-łopatkową i uciskać nadbrzusze), jednakże kilka różnic występuje. Różnice są spowodowane w głównej mierze inną proporcją budowy ciała. Poniżej schemat postępowania:

 • Stań za dzieckiem, swoje przedramię ułóż na jego klatce piersiowej (zabezpiecz przed upadkiem) ustaw się z boku poszkodowanego, w przypadku mniejszych dzieci możemy przełożyć je przez kolano
 • Wykonaj 5 energicznych uderzeń w okolicę między-łopatkową, możesz zwiększać siłę z każdym uderzeniem pamiętając o ochronie dziecka przed upadkiem
 • Jeżeli nie pojawi się kaszel bądź nie zostanie usunięte ciało obce z dróg oddechowych stań za dzieckiem, dopasowując swoją wysokość do wielkości dziecka, przykładowo 10-latek głowę niższy – stajemy za nim, 5-latek – klękamy/kucamy za nim i przyciskamy go do swojego uda/tułowia
 • Ułóż swoją mocno zaciśniętą pięść z kciukiem na nadbrzuszu (pomiędzy dołem mostka a pępkiem), przykryj swoją drugą dłonią pięść, przysuń swoje ciało do poszkodowanego i wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza. Pamiętaj, aby Twoja pięść wykonała ruch skierowany do Twojego ciała, a potem ku górze.
 • Jeżeli 5 uciśnięć nadbrzusza nie do-prowadziło do kaszlu bądź usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, wykonaj 5 uderzeń w okolice między-łopatkową naprzemiennie z uciśnięciami nadbrzusza do momentu utraty przytomności
 • Gdy poszkodowany straci przytomność, ułóż poszkodowanego na plecach (na twardym podłożu) wybierz numer alarmowy 112 lub 999, wezwij pogotowie ratunkowe (tryb głośnomówiący) po czym niezwłocznie przejdź do prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej, zaczynając do 5 oddechów ratowniczych po czym przejdź do 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów które wykonujemy naprzemiennie do przyjazdu karetki.

Ważne!

Jeżeli udzielamy pierwszej pomocy zadławionemu, starajmy się zachować spokój, pamiętajmy o tym że jeżeli kaszel przestanie być efektywny (słyszalny) mamy tylko kilkadziesiąt sekund na podjęcie działań nim poszkodowany straci przytomność.

Pogotowie ratunkowe wzywamy dopiero po utracie przytomności, przed rozpoczęciem resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Uciśnięć nadbrzusza nie wykonujemy u osób które są znacznie otyłe oraz u kobiet w widocznej ciąży.

Każda osoba u której były stosowane uciśnięcia nadbrzusza, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem!