Apteczka pierwszej pomocy - rodzaje
Wyposażenie, rodzaje i typy, normy DIN apteczek pierwszej pomocy
Apteczka pierwszej pomocy – zdefiniujmy
Apteczka pierwszej pomocy jest pojemnikiem służącym do przechowywania podstawowych materiałów i środków opatrunkowych używanych w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Skład apteczki pierwszej pomocy oraz jej wielkość i forma powinny być dostosowane do potrzeb bieżących oraz środowiska w którym będzie potencjalnie użytkowana. Każda apteczka powinna być czysta (a przynajmniej wkład apteczny), znajdować się w łatwo dostępnym miejscu oraz być dobrze oznakowana – ważne jest aby każdy potencjalny użytkownik znał miejsce w którym znajduje się apteczka pierwszej pomocy!
Rodzaje apteczek pierwszej pomocy
Wyróżnia się kilka rodzajów apteczek pierwszej pomocy, wymienimy kilka podstawowych wraz z ich potencjalnym przeznaczeniem.
Apteczka pierwszej pomocy – samochodowa – obowiązkowo powinna się znaleźć w każdym samochodzie, jest niezbędna w trakcie wypadków komunikacyjnych gdyż oprócz środków opatrunkowych takich jak gazy jałowe, opaski elastyczne itp. zawiera środki zabezpieczające osobę udzielające pierwszej pomocy. Apteczka samochodowa powinna być zlokalizowana w miejscu w którym będzie łatwo dostępna (np. bagażnik, schowek) oraz widoczna (nie znajduje się pod bagażem).
Apteczka pierwszej pomocy – przemysłowa bądź zakładowa – gotowy zestaw materiałów opatrunkowych i elementów niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy dopasowany do specyfiki oraz potencjalnych zagrożeń w zakładzie pracy. Apteczka zakładowa znajduje się najczęściej w formie skrzynki zawieszonej na ścianie umożliwiającej szybkie jej zdjęcie i dostarczenie w konkretne miejsce. Jednym z najważniejszych elementów o którym trzeba pamiętać, jest zapoznanie pracowników z jej lokalizacją oraz zawartością!
Apteczka ścienna/publiczna – charakterystyczna apteczka, na stałe przymocowana do ściany co niestety uniemożliwia jej przetransportowania do osoby poszkodowanej, ale z racji swoich gabarytów może stanowić bazę/zapas środków opatrunkowych na danym terenie.
Apteczka domowa – apteczka która znajduje się w każdym domu, różnego rodzaju środki opatrunkowe + medykamenty które kumulują się w jednym miejscu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie gdyż wszystko mamy pod ręką. To na co musimy zwracać szczególną uwagę, są to terminy ważności!! Niestety też często mamy zwyczaj wyrzucania opakowań używanych leków przez co tracimy dostęp do bardzo ważnych informacji umieszczonych na ulotkach załączonych do danego medykamentu. Warto jest raz na jakiś czas skontrolować zawartość takiej apteczki aby uniknąć przekroczenia terminu ważności oraz sprawdzić stan środków opatrunkowych.
Apteczka turystyczna – musi mieć wytrzymałą w swojej konstrukcji oraz zapewniać ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i być odporna na uszkodzenia. Warto jest zwrócić uwagę na systemy mocowania do naszego wyposażenia (rzepy, pasy) tak aby apteczka była dla nas wygodna w trakcie przenoszenia oraz łatwo dostępna. Kwestia umiejscowienia takiej apteczki jest mocno indywidualna, sami powinniśmy ocenić w którym miejscu powinna się ona się znaleźć. Kwestia wyposażenia jest mocno indywidualna, możemy skorzystać z gotowych zestawów bądź sami skompletować „spersonalizowaną” apteczkę turystyczną.
Norma DIN – co to oznacza?
Skrót DIN oznacza Niemiecki Instytut Nowelizacyjny (Deutsches Institut für Normung), organizacja ta jest odpowiedzialna za pracę instytucji normalizujących w Niemczech i przedstawicielem w ogólnoświatowych i europejskich organizacjach normalizacyjnych. W Polsce nie mamy dokładnie sprecyzowanych norm dotyczących składu i wyposażenia apteczek, dlatego też w większości wypadków jest on zgodny z normą DIN gdyż na takich samych normach wzoruje się większość krajów Unii Europejskiej. Jest bardzo prawdopodobne że gdy spojrzymy na naszą apteczkę samochodową to zobaczymy normę:
DIN 13164 – Określa wyposażenie apteczki pierwszej pomocy umożliwiające działanie w terenie (najczęściej dotyczy to warunków wypadków komunikacyjnych).
DIN 12167 – Określa wyposażenie apteczki pierwszej pomocy która umożliwia działanie w terenie, jednakże jest ograniczone gdyż ta norma powstała z myślą o kierowcach jednośladów
DIN 13157 – Określa wyposażenie „dużej” apteczki pierwszej pomocy, często nazywana też przemysłową. Stanowi wyposażenie rekomendowane dla zakładów pracy, biur czy też szkół.
Każda apteczka pierwszej pomocy zgodna z Normą DIN będzie w swym składzie zawierać spis wyposażenia oraz krótką instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
O czym warto pamiętać? Norma DIN nie oznacza nazwy apteczki, Norma DIN określa wyposażenie które musi się znaleźć w środku aby dana apteczka spełniła określoną normę.
W normie DIN znajdziemy też dodatkową nazwę „PLUS” – oznacza to że apteczka została wyposażona dodatkowo w maseczkę z prowadzenia sztucznego oddychania (z zaworem jednostronnym).
Dobre rady na koniec
Pierwsza i w sumie najważniejsza. Poznajmy swoją apteczkę =) Po zakupie otwórzmy ją, zobaczmy gdzie leżą opatrunki jałowe, opaski dziane i elastyczne, zwróćmy uwagę na umiejscowienie folii NRC – tak abyśmy w razie potrzeby mogli użyć jej w sposób jak najbardziej sprawny!
W czasie trwania szkolenia z pierwszej pomocy bądź szkolenia bhp, zapytajmy się jakie środki opatrunkowe dodatkowo mogły by znaleźć się w naszej apteczce. Przykładowo – Codofix rozmiar 6 bardzo dobrze podtrzymuje opatrunki założone na głowę, jest też znacznie bardziej wygodny aniżeli opaska elastyczna/dziana. Ogólnie pamiętajmy, w trakcie szkoleń z pierwszej pomocy instruktorzy z reguły mają ze sobą torby opatrunkowe, poprośmy o prezentację i rekomendację środków które jest warto zakupić aby być przygotowanym na różne sytuację.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, bądź jesteś ciekaw co należałoby umieścić w swojej domowej/samochodowej apteczce pierwszej pomocy, bądź też chcesz przygotować swój zakład pracy w tym zakresie na zdarzenia nagłe, śmiało – napisz do nas maila/zadzwoń – pomożemy, doradzimy (oczywiście bezpłatnie) =)