Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19

Czy mamy się czego bać? Jakie są objawy i jak powinniśmy na nie reagować.

Koronawirus COVID-19 – z czym przyszło nam się zmierzyć?

Rośnie liczba ofiar koronawirusa COVID-19 na świecie, media co dziennie poświęcają dużą czas swojego czasu antenowego na przekazywanie informacji dot. aktualnej sytuacji, rząd się mobilizuje pojawiają się oficjalne wytyczne. A z czym tak naprawdę przyszło nam się zmierzyć?

Koronawirus – co to oznacza?

Koronawirus jest to rodzina wirusów zdolnych do infekowania i wywoływania chorób u ludzi i zwierząt. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje a nosicielami poszczególnych mogą być ssaki (w tym ludzie) lub ptaki. U ludzi mogą wywoływać różne objawy i choroby od zwykłego przeziębienia aż po poważne schorzenia układu oddechowego (MERS, SARS). Obecnie niedostępne są szczepionki, które mogłyby zapobiegać zarażeniu koronawirusem lub je leczyć. Dlatego też, tak wielką uwagę zwracamy aktualnie na Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19. Patogen wywołujący tą chorobę nie był znany wcześniej naukowcom aż do grudnia 2019 roku kiedy został zaobserwowany w chińskiej prowincji Wuhan.

Koronawirus COVID-19, jakie są objawy zarażenia?

Najczęstszymi objawami zarażenia koronawirusem COVID-19, w oparciu o informacje WHO to:

– kaszel

– wysoka gorączka

– duszności, problemy z oddychaniem

– ból mięśni

– bóle głowy

– bóle gardła

Powyższe objawy są bardzo podobne jak grypy, dlatego też po zaobserwowaniu u siebie któregoś z tych objawów zastanów się czy.

Byłeś wcześniej narażony na kontakt z koronawirusem COVID-19

Zadaj sobie pytanie, czy w przeciągu ostatnich 14 dniu, znajdowałeś się w kraju w którym rozwija się epidemia koronawirusa COVID-19? Szczególną uwagę zwróć na kraje „podwyższonego” ryzyka tj Chiny, Tajlandię, Korea Południowa, Włochy (w szczególności północ kraju). Zastanów się też czy nie miałeś kontaktu z ludźmi którzy byli w jednym z ww miejsc.

Jestem w grupie ryzyka zarażenia wirusem i mam objawy, co robić?

Najważniejsze sprawdź oficjalne zalecenia dot. postępowania na wypadek zaobserwowania u siebie objawów koronawirusa (zrób to jeszcze przed udaniem się do Lekarza), wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/zdrowie aby uzyskać aktualne informacje! Spróbuj wykonać połączenie telefoniczne na dedykowane infolinie dot. koronawirusa i dowiedz się jakie powinny być Twoje kolejne kroki.  W podanym linku znajdziesz też wszystkie dane teleadresowe do jednostek Państwowej Agencji Sanitarnej oraz Listę oddziałów zakaźnych.

Pamiętaj! Idąc do przychodni bądź na SOR (gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa) możesz stanowić drogę do zarażenia innych osób!

Jak się chronić przed koronawirusem ?

Po pierwsze, odpowiednia higiena! Myj ręce, myj je dokładnie w Internecie znajdziesz ogromną ilość grafik przedstawiającą technikę mycia rąk albo też sprawdź filmy na youtube. Do mycia rąk stosuj mydło i wodę.

Po drugie, wykorzystaj środek do odkażania dłoni po np. jeździe komunikacją miejską. Pamiętaj, aby środek był skuteczny musi zawierać co najmniej 60% alkoholu! Żele antybakteryjne bez zawartości alkoholu etylowego po prostu będą nieskuteczne. Przepis na taki środek? Bardzo proste 80ml spirytusu + 20ml wody i wymieszać ze sobą.

Po trzecie, zmieńmy swoje nawyki – unikajmy kontaktu naszych dłoni z naszymi oczami, nosem, ustami. Pamiętajmy – to jest ważne!

Po czwarte, podczas kaszlu lub kichania zakrywajmy usta i nos zgięciem łokciowym (nie dłońmi) albo chusteczką (którą natychmiast trzeba wyrzucić do najlepiej zamkniętego kosza) po kichaniu umyjmy ręce wodą i mydłem albo środkiem zawierającym co najmniej 60% alkoholu.

Czy maseczka mnie ochroni przed Koronawirusem??

Nie zaleca się obecnie używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieganiu zarażeniu koronawirusem COVID-19.  Samo noszenie maseczki nie gwarantuje powstrzymania ryzyka infekcji ze względu na ryzyko zarażenia i kontakt przez dłonie (niewystarczająca higiena). Maseczki też powinny być zmienianie co jakiś czas (ok dwie godziny – one też stają się siedliskiem bakterii). Na rynku można zaobserwować wzrost zainteresowania maseczkami chirurgicznymi/budowlanymi/antysmogowymi a co za tym poszło wzrost cen! Jeżeli posiadamy maseczkę ochronną to zachowajmy ja na wypadek gdybyśmy zaobserwowali u siebie objawy chorobowe koronawirusa covid-19 lub na potrzebę opieki nad taką osobą.

Skąd czerpać bieżące informację

Bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na oficjalne komunikaty! Informacje umieszczone w Internecie mogą być już nieaktualne ! Dlatego zachęcam gorąco do bieżącego śledzenia stron rządowych i na nich opierania swojego postępowania na wypadek gdybyśmy zaobserwowali u siebie objawy zarażanie koronawirusem.

Nasz 2019 rok:

Zrealizowanych kursów z pierwszej pomocy

Przeszkolonych osób

Godzin nauczania pierwszej pomocy

  • Zadowolonych kursantów! 100% 100%

Najnowsze wpisy na blogu:

Zapisy na kursy pierwszej pomocy:

Kurs pierwszej pomocy Warszawa

Kurs pierwszej pomocy Katowice

Kurs pierwszej pomocy Lublin

Kurs pierwszej pomocy Kraków

Kurs pierwszej pomocy Kielce

Kurs pierwszej pomocy Łódź

Kurs pierwszej pomocy Białystok

O nas:

Prowadzimy kursy i szkolenia z pierwszej pomocy. Jesteśmy osobami które na co dzień są związane ze służbą zdrowia oraz ratownictwem (Zespoły Ratownictwa Medycznego, Oddziały Szpitalne, Straż Pożarna, Wojsko Polskie), udzielamy pomocy osobom potrzebującym, wiemy jak to robić i chcemy się podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem.

Kurs podstawowy z pierwszej pomocy

Kurs rozszerzony z pierwszej pomocy

Kurs pediatrycznej pierwszej pomocy

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy dla kierowców

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci

Event ratowniczy